Zadzwoń: + 48 508 908 108

Aktualności

S.O.S dla Twojej skóry - podpowiadamy jak radzić sobie z przebarwieniami

S.O.S dla Twojej skóry - podpowiadamy jak radzić sobie z przebarwieniami


Melanina to grupa pigmentów, która stanowi naturalną ochronę przed działaniem promieniowania UV. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona skóry. Dzięki niej szkodliwe wiązki promieniowania ultrafioletowego nie przenikają do głębszych warstw. Jeśli coś zakłóci ten proces, melanina rozkłada się nierówno i powstają przebarwienia. Mogą mieć one różne odcienie i zróżnicowane kształty. Najczęściej są to brązowe plamy pojawiające się na twarzy, ale także na czole, policzkach, nosie i nad górną wargą. Często spotykane są również przebarwienia na dłoniach, przedramionach, dekolcie i plecach. Należy mieć świadomość, że absorbowana ilość energii słonecznej kumuluje się w skórze z biegiem lat.

 

Przebarwienia skórne powstają zarówno w wyniku oddziaływania czynników endogennych (geny, schorzenia), jak i egzogennych (czynniki zewnętrzne).

Wśród nich należy wymienić:

 • promieniowanie słoneczne (UV) – nasilające niemal wszystkie zmiany pigmentacyjne;

 • zmiany zapalne (np. trądzik);

 • zmiany o podłożu hormonalnym (związane np. z ciążą, menopauzą, doustną antykoncepcją hormonalną, nadczynnością tarczycy);

 • choroby wątroby;

 • niedoczynność nadnerczy;

 • działanie substancji fotouczulających (np. obecnych w lekach, kosmetykach);

 • wpływ niektórych metali (miedź, żelazo, srebro, złoto);

 • uwarunkowania genetyczne (głównie fototyp skóry).


By skutecznie wyeliminować przebarwienia, usuwanie ich musi być połączone z eliminacją źródła generującego zmiany w obrębie skóry. W niektórych przypadkach jest to niestety niemożliwe. Przykładem są chociażby przebarwienia skóry powstałe pod wpływem uwarunkowań związanych z fototypem skóry, ciąży, menopauzy czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Wówczas należy maksymalnie ograniczyć wpływ czynników sprzyjających przyspieszeniu melanogenezy. Szczególną rolę przypisuje się tu promieniowaniu UV. Stąd profilaktyka przebarwień powinna obejmować przede wszystkim unikanie silnego nasłonecznienia i opalania się. Konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem. Czynność tę należy powtarzać przez cały rok – zimą sięgając po filtr przynajmniej 25 SPF, a latem – powyżej 30 SPF. Dodatkowo należy unikać preparatów fotouczulających: leków, olejków zapachowych, perfum, kosmetyków z alkoholem w składzie.

 

W zależności od tego, jakie przyczyny wywołały zmiany skórne i jak głębokie są przebarwienia, usuwanie ich odbywa się przez indywidualny dobór metod terapeutycznych spośród następujących:

 • środki rozjaśniające (m.in. hydrochinon – obecnie wycofany z UE, retinoidy – tretinoina, isotretinoina, kwas azelainowy, arbutyna, kwas kojowy, kwas askorbinowy, alfa i beta hydroksykasy, glabrydyna, aloesyna);

 • preparaty kosmetyczne usuwające nagromadzoną melaninę, często o dodatkowym działaniu złuszczającym

 • laseroterapia (traktowanie zmian energią świetlną, którą pochłania melanina, a po zamienieniu jej w ciepło, następuje zniszczenie komórek barwnikowych wysoką temperaturą);

 • peeling chemiczny (z wykorzystaniem substancji silnie złuszczających i związków łagodzących podrażnienia);

 • krioterapia (rozpad melanocytów pod wpływem niskiej temperatury)


Jeśli zauważysz u siebie przebarwienia, nie załamuj się tylko udaj się po pomoc do specjalisty. Fachowa konsultacja pozwoli ci zaoszczędzić mnóstwo czasu i frustracji. W naszym salonie z przebarwieniami pomogą Ci walczyć peelingi do zadań specjalnych marki Dermaquest m.in. Jessner’s peel, peeling TCA oraz zabieg Multiacid peel.